Посада: головний бухгалтер і фінансовий директор
Пройшла курс: «Комплексна практична підготовка до іспиту ACCA DipIFR»
Головний бухгалтер, і за сумісництвом фінансовий директор у великій українській компанії, Світлана Мороз стала четвертою випускницею нашої академії, яка потрапила до рейтингу АССА Top Achievers. Її ґрунтовна підготовка до іспиту ДипІФР мала успіх – вона склала іспит на 73 бали зі 100. Таке досягнення – результат наполегливої праці випускниці, підтримка тьютора, колективу та родини.
Навіщо фінансовому директору й аудитору, який працює у двох країнах, знадобилося знання МСФЗ, як ефективно укласти нові знання з попереднім досвідом і чим особливо корисні групові заняття з підготовки до іспиту – читайте в інтерв'ю героїні.
Розкажіть, будь ласка, трохи про себе та ваш професійний шлях до моменту навчання у Фінансовій Академії Актив.
Мій досвід роботи бухгалтером, а точніше головним бухгалтером, уже понад 20 років. Починала я роботу в Молдові, а 7 років тому мене запросили до Одеси, де я живу і працюю останніми роками, поєднуючи посади головного бухгалтера і фінансового директора однієї з великих українських фірм. Понад 10 років тому я склала іспити в рамках сертифікації CAP/CIPA. Мій кваліфікаційний рівень CIPA. Також я маю сертифікат аудитора в Молдові і досі займаюся аудиторською практикою, хоча, напевно, не в тому обсязі, як мені б хотілося. Я іноді жартую, що живу десь у районі митниці, бо часто мені доводиться курсувати маршрутом Одеса-Кишинів.
Чому ви вирішили вивчити МСФЗ? Як обрали саме нашу академію для підготовки до іспиту на диплом ДипІФР?
Вибір сертифікації ДипІФР був не випадковий. Я давно вже збиралася пройти сертифікацію в рамках цієї програми. У світі, наскільки я знаю, існує дві найбільш визнані програми сертифікації – американський СРА і британський АССА.
СРА обмежений за місцем складання іспитів та іншими параметрами. АССА – більш доступний, особливо, враховуючи, що є можливість складання ДипІФР російською мовою. У мене, наприклад, економічна англійська мова не на тому рівні, щоб я сміливо вплуталася в сертифікацію англійською мовою.
Питання про вибір Академії «Актив» як навчального центру ще більш невипадкове.
Я вже багато років є членом АСАР RM – Асоціації професійних бухгалтерів і аудиторів Республіки Молдова. Навіть кілька термінів працювала в раді директорів цієї організації. Фінансова Академія «Актив» є давнім і дуже надійним партнером АСАР RM. Тому питання про пошук іншого навчального центру для мене навіть не стояло.
Фінансова Академія «Актив» є давнім і дуже надійним партнером АСАР RM. Тому питання про пошук іншого навчального центру для мене навіть не стояло.
Тим паче, що я дізналася в організаторів курсів з підготовки, що заняття вестиме викладач Наталія Остап’юк. На вашому сайті я бачила кілька записів з її участю, кілька розборів завдань, зроблених нею. Я записувалася на курси, і вже знала, що викладач буде екстракласу.
Навчались власним коштом чи за ваше навчання платила компанія-роботодавець?
Я сама оплачувала курси, сама несла всі витрати, пов'язані з реєстрацією та іспитом.
Як саме проходило ваше навчання? Які методи та ресурси вам найбільше допомогли?
Навчання проводилося в онлайн-форматі. Я до нинішніх курсів свято була переконана, що це – не найефективніший формат навчання. Однак Наталя Остап’юк настільки грамотно організувала сам процес, що я на сьогодні кардинально змінила свою думку. Це були лекції, під час яких кожен учасник був залучений у навчання, ні на хвилину не залишався без уваги. Обов'язково видавалися домашні завдання, у чаті з викладачем можна було обговорити досягнення (так, так, Наталія дуже щедра на похвали) і недоліки домашньої роботи. Влаштовувалися як мінімум щотижневі зум-зустрічі для того, щоб ще раз обговорити складні теоретичні та практичні моменти з матеріалу попередньої лекції. Може це здасться непідготовленій людині дивним, але дуже часто ти чудово розумієш матеріал під час лекції, а коли починаєш застосовувати ці знання для розв'язування завдань, то все розуміння кудись випаровується. Ці зум-зустрічі допомагали зрозуміти матеріал лекції вже на іншому рівні, вжитися в нього і сміливо використовувати інструментарій лекції для розв'язання задач уже «від себе», інтерпретуючи отримані знання, а не сліпо дотримуючись теорії.
Я до нинішніх курсів свято була переконана, що це – не найефективніший формат навчання. Однак Наталя Остап’юк настільки грамотно організувала сам процес, що я на сьогодні кардинально змінила свою думку.
Додатково до всього наша група отримувала потужну психологічну підтримку від нашого викладача. Дуже важливо знати, що всі відчувають деякі труднощі під час вивчення матеріалу, а не ти дурний і тупий. Нормальним є заплутатися в матеріалі лекції, Наталія показала, що є шляхи «розплутування», а знання після цього будуть глибшими і якіснішими. На додачу до цього Наталія створила чат-групу в Телеграм, у якій більшість учасників нашої групи спілкувалися між собою, допомагали, підтримували одне одного. У будь-якому разі дорогу легше здолати в компанії однодумців, а не поодинці.
Що, на вашу думку, було найскладнішим під час підготовки до іспиту ДипІФР? А що було найпростішим?
Те, що було найскладнішим для мене, напевно, здивує багатьох, хто тільки готується пройти сертифікацію. Я – досить досвідчений фахівець, маю кілька вищих освіт, маю сертифікат CIPA. Що я намагалася зробити – впихнути нові знання з курсів в той «багаж», яким я вже володіла, пояснити нові аспекти обліку за допомогою тих, якими я володіла до початку підготовки до ДипІФР. А це неможливо. Найскладніше для мене було – дозволити собі визнати, що є аспекти обліку, які неможливо пояснити моїм попереднім досвідом, вони виходять за рамки мого «багажу», і треба прикупити собі ще одну «валізку», куди доведеться укладати всі абсолютно нові знання.
Причому в сертифікацію CIPA, яку я раніше успішно пройшла, входить вивчення IFRS, але підходи цих двох сертифікацій – різні. CIPA – більш зосереджений на розрахункових моментах, проводках, десь навіть на фінансовому аналізі. А ДипІФР – на моментах відображення у звітності, читання звітності, точного знання формулювань стандартів, професійному судженні.
А найпростішим для мене було ухвалення рішення вчитися, йти до кінця, до іспиту, не шукати лазівок і виправдань у тому, що «момент невідповідний», «а чи зможу я монетизувати отримані знання», «кому в Україні потрібні ці міжнародні стандарти». Моє святе переконання, що для того, щоб бути фахівцем навіть у вузькому колі питань, знання про предмет судження мають бути набагато ширшими. Будь-яке питання в процесі розв'язування фахівець повинен бачити з різних боків. А цей погляд «зверху, знизу і збоку» можна заробити, тільки якщо ти постійно вдосконалюєшся.
Ви посіли 3 місце в рейтингу АССА по Україні та 17 у світі. Які ваші враження від цього досягнення?
Я просто дуже щаслива. Ще раз хочу подякувати Наталії Остап’юк. Це наше спільне досягнення.
Як вам вдалося підтримувати баланс між роботою, навчанням та особистим життям під час підготовки до іспиту?
Це непросто, але цілком можливо, особливо, якщо сім'я тебе підтримує. Мій робочий день починався з 7-ї години ранку виконанням домашніх завдань. У цей час я вже була на роботі, до речі, економила час на тому, що уникала ранкових заторів. Довелося більш жорстко планувати робочий день, щоб робота не страждала, і знаходити час в обідню перерву, щоб ще попрацювати за програмою курсів. Природно, робочий день закінчувався пізніше, ніж зазвичай. А чоловік терпів мої напади роздратування, коли щось не виходило, і, на відміну від мене, був абсолютно переконаний, що все в мене вийде, і іспит я здам. А ще він категорично вимагав, щоб я робила один день на тиждень вільним від роботи і занять. Я навіть слухалася його, але не в останні два тижні, коли почався марафон із повторенням усього матеріалу, вивченого за попередні 3 місяці.
Довелося більш жорстко планувати робочий день, щоб робота не страждала, і знаходити час в обідню перерву, щоб ще попрацювати за програмою курсів.
Чи можете ви поділитися вашими підходами до підготовки та складання іспитів такого рівня?
Мій підхід дуже простий – треба працювати. Які б ви не знайшли для себе методи навчання – без зусиль нічого не вийде. Для себе я виробила кілька правил – нічого не робити двічі: взявся за стандарт – дійди до кінця, усі питання мають бути розібрані під час вивчення цього матеріалу. Якщо щось залишив «на потім», доведеться все ще раз починати спочатку. Вивчення будь-якого матеріалу – це завжди боротьба з часом, з інертністю свого мислення, спробами впихнути новий матеріал у вже отримані раніше знання.
Секрет успішного складання іспиту, як на мене, складається з кількох аспектів: звісно ж, знання предмета іспиту, вміння володіти собою і, як не дивно, вміння складати іспити. Під час самого іспиту треба чітко розуміти, що ти складеш, якщо набереш потрібну кількість балів. Тобто весь час іспиту треба використати на отримання цих самих балів. Спочатку треба зробити найпростіші для тебе завдання, зібрати всі бали з них у найкоротші строки, потім рухатися від простого до складного, найскладніші та найзатратніші за часом питання залишити наостанок. Навіть якщо ти не можеш дорозв'язати до кінця будь-яке завдання, пиши все, що знаєш, це твої бали. Ба більше, неправильні відповіді не штрафуються, тому не бійся помилитися.
Які зміни ви помітили у вашій кар'єрі та професійному розвитку після отримання диплома ДипІФР від АССА?
Усі попередні мої сертифікації – САР, CIPA, ліцензія аудитора – сприятливо змінювали моє професійне життя, кар'єру. Диплом ДипІФР отримано буквально нещодавно, поки я не помітила змін у кар'єрі. Хіба що, підписуючи в Молдові ревю для однієї іноземної фірми щодо звітності її дочірньої компанії, я до свого імені та своїх регалій приєднала заповітні слова «ДипІФР».
І навіть той факт, що ви берете в мене інтерв'ю для улюбленої Фінансової Академії – це теж підтвердження професійного зростання.
...підписуючи в Молдові ревю для однієї іноземної фірми про звітність її дочірньої компанії, я до свого імені та своїх регалій приєднала заповітні слова «ДипІФР».
Як ви бачите своє професійне майбутнє? Чи плануєте ви подальше навчання або отримання сертифікації?
Так, безумовно, я планую продовжити своє професійне навчання. Себе я вважаю насамперед фінансовим менеджером і аналітиком, особливо з огляду на той факт, що моя перша базова освіта – математик. Я закінчила Київський держуніверситет ім. Т.Г. Шевченка, факультет мехмат. Тому, я б хотіла пройти поглиблене вивчення фінансового менеджменту. Але більш точно я поки що не визначилася.
Що б ви порадили фінансовим спеціалістам, які тільки починають свій шлях до отримання диплома ДипІФР?
Це дуже цікавий шлях, після якого повага ваша до себе значно зросте.
Головне, обов'язково налаштуватися йти до кінця. Навіть якщо іспит не складено з першого разу, не можна сходити з цього шляху. Так, у перший «удар», у підготовку треба вкласти максимум зусиль. Але вміння тримати удар, підніматися, і знову впрягатися в тяжку працю підготовки, це – не менш важлива якість, яка, можливо, навіть характеризує сильнішу особистість.
А з практичного погляду, я хочу звернути увагу на кілька технічних аспектів. Іспит складається на комп'ютері. Рішення і відповіді пишуться у спеціально відведених вікнах текстового і табличного редакторів. І якщо текстовий редактор дуже схожий на Word, то табличний редактор зовсім не Excel. Я знала це, але вирішила, що спершу наберуся знань стандартів, розв'язуючи задачі в нормальному Excel, а вже потім звикатиму до табличного редактора в спеціальній програмі для складання іспитів Pearson VUE. Розв'язувати завдання в табличному редакторі я почала за 2 тижні до іспиту і часу на звикання мені не вистачило. Завдання з консолідації, яке я розв'язувала в Excel, потребувало на 30-40% менше часу, ніж це саме завдання, яке розв'язували в табличному редакторі Pearson VUE. Це виключно мій досвід, але якщо хтось вирішить ним скористатися, я б порадила заздалегідь обмежувати себе в можливостях Excel, і, навіть розв'язуючи домашні завдання, заздалегідь звикати тільки до тих можливостей програми, які будуть доступні на іспиті.
Які якості, на вашу думку, найважливіші для успіху у фінансовій сфері?
Логічне мислення. Повага до себе, і водночас критичне ставлення до своїх знань і вмінь. Чесність, як складова цієї поваги до себе. Готовність набиратися досвіду і знань у найнеймовірніших ситуаціях і в найрізноманітніших людей.
Працездатність і стресостійкість. Уміння знаходити кілька шляхів досягнення поставлених цілей.
Як знання, отримані в Академії, допомогли вам досягти таких високих результатів на іспиті?
Чітко можу виділити 5 головних моментів, на які нас націлював наш викладач:
-
знання стандартів;
-
розуміння запитань, які ставить екзаменатор (Наталія вчила нас розуміти, що саме запитує екзаменатор, розшифровувати запитання, перекладати його на свою власну мову розуміння МСФЗ);
-
формалізація, структурування завдань для чіткішої відповіді на запитання;
-
жорсткий таймінг, розуміння, що, наприклад, для заробляння 5 балів не можна витратити 20 хвилин;
-
уміння знайти в собі точку опори, не впадати в істерику.
Чи була у вас підтримка від колег, сім'ї або друзів під час підготовки до іспиту?
Безумовна підтримка сім'ї – чоловіка, сина, сестра мого чоловіка взагалі взяла на себе всі господарські питання моєї сім'ї на час моєї підготовки. Величезна підтримка колективу. Наш виконавчий директор особисто відстежував під час іспиту вимкнення електроенергії, щоб вчасно під'єднати генератор і щоб мій іспит найменшою мірою був під загрозою зриву за технічними умовами. Мої колеги з бухгалтерії оберігали мене і брали на себе багато виробничих питань, поки я зачинялася в кабінеті на годинку порозв'язувати задачки. Я найщирішим чином вдячна їм усім.
А ще дуже потужну підтримку я отримувала від одногрупників у нашій Телеграм-спільноті, яку організувала наша викладачка. Якби ви знали, які теплі привітання я отримала від Наталії Остап'юк і нашої групи, коли я поділилася з ними звісткою про мої високі результати.
Мої колеги з бухгалтерії оберігали мене і брали на себе багато виробничих питань, поки я зачинялася в кабінеті на годинку повирішувати задачки.
Які можливості для професійного розвитку та росту ви бачите для себе в найближчі кілька років?
Я повторюся, що хотіла б зміцнити свої знання у фінансовому менеджменті, а може і в управлінському обліку. Це все компоненти єдиного процесу діяльності підприємства. Мені це цікаво, я готова застосовувати це на практиці. А як буде – життя покаже.
Як ви оцінюєте роль сертифікації АССА в міжнародному визнанні та кар'єрних можливостях фінансових спеціалістів?
Мені здається, що має проводитися на найвищому рівні популяризація серед роботодавців програм сертифікації, особливо таких, як CAP/CIPA та АССА. Тут уже мають допомогти засоби масової інформації, широко й доступно висвітлюючи програми курсів, знання, уміння та навички, що їх отримують фахівці, які успішно освоїли сертифікаційні програми. На сьогодні я більше стикаюся з представниками іноземних компаній, які розуміють, що сертифікат – це круто.
Тому й шукають висококваліфіковані фахівці можливості працевлаштування за кордоном.
На сьогодні я більше стикаюся з представниками іноземних компаній, які розуміють, що сертифікат – це круто.
Чи є у вас поради для інших фінансових спеціалістів щодо того, як залишатися мотивованими та наполегливими під час навчання та підготовки до іспитів?
Я можу сказати таке – ви самі зробили вибір на користь підвищення кваліфікації, вам здавалося, що це цікаво. А це так і є, всупереч тому, що вимагає серйозних витрат часу, змушує бути часто незадоволеним собою. Як сказав хтось із великих – у житті є всього два стани, в яких може перебувати людина, – розвиток і деградація. Ось цей стан, який ви відчуваєте під час навчання та іспитів, – це явно розвиток, і вже точно не деградація. Ви відчуваєте постійно себе на підйомі, адреналін, азарт колосальний.
Відчуття повноти життя – непередаване. Щоденні подолання, маленькі й великі перемоги. Для мене завжди, кожного дня, важлива була одна перша маленька секундочка – почати читати завдання, і одразу вмикається азарт. А якщо настав час, який я відвела собі на навчання, а я відволіклася на щось, починає зростати почуття провини, і все важче й важче змусити себе відмовитися від повсякденності й засісти за навчання. І все одно треба пробачити собі будь-яку затримку, зробити цей крок – і вперед!
Підготуйтеся до сесії ДипІФР разом з експертами-практиками нашої академії. Зареєструйтеся на комплексний курс «Комплексна практична підготовка до іспиту ACCA DipIFR», щоб поступово пройти від основ МСФЗ до інтенсивної підготовки до іспиту. Перші 3 уроки курсу доступні безкоштовно!